Itt van a drága szép májusi hónap. Ami azt jelenti, hogy elkezdődtek az érettségik és a legtöbb egyetemi karon a vizsgaidőszakok. Ugye a legtöbb ember nem igazán szeret tanulni, főleg ha olyan tárgyról van szó ami nem igazán érdekli, vagy esetleg nagyon unalmas és száraz.
Nekem ebben a félévben sajnos nem is egy ilyen tárgyam van az egyetemen, amiről azt gondolom, hogy teljesen unalmas, és hogy nem fogom használni majd a szakmámban. Viszont, ezek a tárgyak nélkül nem diplomázhatok le. Így ha tetszik, ha nem , muszáj leüljek ezekre a tárgyakra is tanulni, ugyan úgy mint a többire.
Arra gondoltam, hogy a mai bejegyzésben , megosztok veletek pár tippet, tanácsot, hogy én ezekre a tantárgyakra, milyen tanulási módszert szoktam alkalmazni.
1. Átolvasás, jegyzetelés
Mivel sok anyagról van szó, muszáj kijegyzetelni belőle a fontosabb dolgokat, és átolvasni az egész anyagot, hogy legalább fogalmam legyen a tárgy témájáról. A jegyzetelést én általában már a félév közben is szoktam csinálni, viszont legjobban inkább a vizsga előtt 1-2 héttel szoktam . Tudom, hogy időigényes, míg mindent átolvas az ember, viszont utána már maga a tanulás sokkal de sokkal könnyebb lesz. Az elmúlt években próbáltam azzal kísérletezni, hogy kinyomtatom az anyagot, és csak egy szövegkiemelővel kiemelem a fontosabbakat , és utána leülök és megtanulom. Viszont, ebben a helyzetben azt vettem észre, hogy sokkal nehezebben tudtam megjegyezni a dolgokat, mivel én a saját kezemmel nem írtam le. Ezért erre a pontra különösebben oda figyelek, egy olyan tantárgynál ami nehezebb vagy szárazabb mint a többi.
2. Minőségi alvás
Az vizsgaidőszakban jobban oda kell figyelni arra, hogy mennyit, és hogy alszunk. Mivel ha nem alszunk valami oknál fogva jól, vagy esetleg keveset alszunk, akkor a koncentrációképességünk is csökken, így sokkal nehezebben fogjuk megtanulni az anyagot.
3. Tanulj, de ne vidd túlzásba
Sajnos én az az ember vagyok, hogy ha leül tanulni, akkor addig fel nem áll az asztaltól ameddig azt az anyagot , vagy részt meg nem tanulta. Volt már rá eset, hogy egy egész éjszakát végig tanultam, pedig ha bele gondolok, sokkal könnyebben meg tudtam volna oldani és még aludni is tudtam volna a vizsga előtt.
Ezért azt találtam ki, hogy beállítok egy időzítőt a telefonomon, kb. 1,5-2 órára. Addig tanulok ameddig nem szól az időzítő, és tök mindegy, hogy a tanulásban hol jártam, melyik résznél , felállok és gyalogolok 10 percet, iszok egy pohár vizet , és kimegyek a szabadba. Aztán vissza ülök és megint tanulok 2 órát. Ebben az esetben sokkal jobban tud az ember koncentrálni, és sokkal hamarabb is meg tudja tanulni az anyagot, mert az agya így ebben a 10 percekben kicsit ki tud szellőzni. Viszont, ezeket a határidőket elég nehéz betartani, főleg a szünetre vonatkozókat, de nem lehetetlen.
4. Célok
Egy olyan tantárgynál ami nehéz, és semmi kedve az embernek megtanulni, ilyenkor sokkal jobban kell a szeme előtt lebegjen a végső cél. Az én esetemben a diploma. Tudatosítom magamban, hogy e nélkül esélyem sincs, hogy meglegyen, és ha tényleg le akarok diplomázni, akkor viszont meg kell tanuljam. Ilyenkor én mindig elképzelem magamat, amikor büszkén átveszem az oklevelet, és hogy igen is azt mondhatom magamról hogy, igen, megcsináltam, erős voltam ! Ha tudatosítja az ember magában a céljait, sokkal könnyebb lesz az oda vezető út is !
SOK SIKERT, KITARTÁST MINDENKINEK ! :)
Hamarosan jövök,